Anthony Horowitz: Líbezné vyhlídky

„Už Sokrates přece řekl, že člověk nikdy nepáchá zlo ze své vlastní vůle. Že je k tomu vždy donucen okolnostmi. Jenomže on tohle všechno popírá.“

 

Inscenace Anthonyho Horowitze z roku 2000 (poprvé uvedená v ČR v roce 2018) je další mimořádnou hereckou příležitostí pro oblíbené herce Divadelního souboru AMADIS, který se po trilogii tragikomedií o obyčejných lidech a mnoha úspěšných komediích vrací k žánru na pomezí thrilleru a hororu, který před lety divákům nabídnul ve hře „Žena v černém“.

Tento britský divadelní psychothriller si rafinovaně pohrává s motivem záhady masových vrahů. S četnými odkazy na případ Andreje Čikatila i slavné hollywoodské thrillery buduje autor základní situaci hry, která drží diváka v napětí od úplného začátku až po dramatické rozuzlení.

Na psychiatrickou kliniku na venkově, kde jsou internováni duševně choří vrazi, přichází známý spisovatel zabývající se literaturou faktu. Chtěl by napsat knihu o jednom ze zdejších pacientů, šíleném několikanásobném vrahu. Ředitel místního ústavu není zprvu jeho záměrem nadšen, později však slibuje, že mu s ním umožní mluvit. Spisovatel v ústavu zůstává přes noc a nedbá na to, že se ho doktorova pravá ruka zřejmě pokouší varovat. Přitom však netuší, že daleko větší překvapení mají teprve přijít.

Anthony Horowitz patří v žánru detektivek a thrillerů k naprosté světové špičce a za svá díla získal mnoho různých ocenění. Komě mnoha knih a divadelních her napsal i bezpočet televizních a filmových scénářů (např. k seriálu Poirot s Davidem Suchetem v hlavní roli).